Instalacija solarne elektrane – najčešća pitanja i odgovori
Pitanja i odgovori
Fotonaponske elektrane koriste velika područja fotonaponskih ćelija, poznatih kao PV ili solarne ćelije, za pretvaranje sunčeve svjetlosti u upotrebljivu električnu energiju. Više međusobno povezanih grupa solarnih ćelija tvori solarni, fotonaponski ili PV panel.
Fotonaponske elektrane razlikuju se od ostalih vrsta solarnih elektrana jer fotoefekt koriste izravno, bez potrebe za drugim procesima ili uređajima. Fotoefekt ili fotoelektrični učinak je fizikalna pojava kod koje djelovanjem elektromagnetnog zračenja dovoljno kratke valne duljine dolazi do izbijanja elektrona iz osvjetljenog materijala. Takvi elektroni nazivaju se fotoelektronima. Primjerice, solarne termoelektrane koriste za prijenos topline neku vrstu tekućine, poput vode ili rasola. PV paneli ne koncentriraju energiju, oni jednostavno pretvaraju fotone u električnu energiju koja se zatim prenosi negdje drugdje.
Osnovna podjela fotonaponskih panela je s obzirom na strukturu materijala od kojeg su izrađeni, a dijele se na panele organskog i neorganskog podrijetla, dok se ovi posljednji dijele na panele na bazi silicija te ostale. U uporabi su najčešće PV paneli napravljeni na bazi silicija, koji mogu biti monokristalni ili polikristalni, zavisno od strukture kristala.
Silicij je drugi najzastupljeniji kemijski element u Zemljinoj kori, nakon kisika. Možemo ga pronaći u gotovo neograničenim količinima na svim krajevima svijeta. Problem dobivanja silicija za solarne elektrane nije u njegovoj rasprostranjenosti, već u njegovom prirodnom stanju. U prirodi ga najčešće pronalazimo vezanog s drugim elementima u spojevima te je potreban proces da bi se odvojio čisti silicij od ostalih elemenata, što najviše utječe na njegovu cijenu.
Polikristalni paneli donedavno su suvereno vladali tržištem zbog svoje osjetno niže cijene u odnosu na monokristalne. Napretkom tehnologije, cijena monokristalnih panela približila se cijeni polikristalnih, što je povećalo njihovu prodaju budući da su učinkovitiji u proizvodnji električne energije te su time i dugoročno isplativiji. Također, monokristalni paneli su već preuzeli veliki dio tržišta te je u 2020. preko 80% globalne proizvodnje solarnih elektrana bilo iz monokristalnih panela.
Solarne elektrane pretvaraju solarnu energiju, koja spada u obnovljive izvore energije i ekološki je iznimno prihvatljiva, u električnu energiju koju koristimo u svakodnevnom životu. Pod pojmom solarna elektrana najčešće mislimo na fotonaponsku elektranu (PV – eng. Photo Voltaic), preciznije sunčevu fotonaponsku elektranu, najpoznatiju pod nazivom solarna elektrana.
Fotonaponske elektrane omogućuju izravno pretvaranje energije Sunca u električnu energiju. Način rada fotonaponskog (FN) sustava zasniva se na fotonaponskom efektu, koji je prvi uočio Heinrich Herz 1887. godine, primijetivši da ultraljubičasta svjetlost olakšava dobivanje iskre među elektrodama pod naponom, a Albert Einstein je 1921. dobio Nobelovu nagradu za objašnjenje fotonaponskog učinka. Ove spoznaje dovele su do novih otkrića u poljima fotovodljivosti, fotootpornosti te fotonaponskog učinka – temelja rada solarnih elektrana. Više o tehnologiji rada možete fotonaponskih elektrana možete pročitati u članku Što su solarni paneli i kako proizvode struju.
Solarne elektrane najčešće se dijele na mrežne i otočne elektrane. Glavna razlika između otočnih i mrežnih sustava je u načinu pohranjivanja energije. Dok se energija proizvedena u otočnim solarnim elektranama mora skladištiti u baterije ili akumulatore, u mrežnim sustavima se sav višak proizvedene energije u određenom trenutku, ako postoji, jednostavno predaje u sustav električne mreže iz kojega se kasnije, prema potrebi, povlači manjak. Budući da su baterije i akumulatori još uvijek prilično skupi te nedovoljno razvijeni za masovnu uporabu, u svim mjestima gdje je izgrađena električna mreža preferira se izgradnja solarne elektrane priključene na mrežni sustav.
Dugo godina bilo je potrebno da se tehnologija dovoljno razvije i da cijena materijala i izgradnje solarnih elektrana postane financijski isplativa za široku upotrebu. Masovna proizvodnja solarnih elektrana u razvijenim državama Zapada prisutna je već dugi niz godina, dok Bosna i Hercegovina u tome prilično zaostaje, iako zbog svog geografskog položaja posjeduje izniman solarni potencijal.
Solarna energija čista je i ne zagađuje okoliš. Glavni uzrok klimatskih promjena koje danas pogađaju Zemlju je štetno sagorijevanje fosilnih goriva, od kojih su nafta i ugljen najveći zagađivači. Ugradnjom solarne elektrane možete izravno pozitivno utjecati na zaustavljanje klimatskih promjena i očuvanje Zemlje. Jedna prosječna solarna elektrana od 5 kW tijekom svoga životnog vijeka smanji količinu ispuštenog ugljičnog dioksida ekvivalentnu sadnji 180 stabala.
Solarna energija, osim što je ekološki prihvatljiva, financijski je dugoročno isplativa. Povrat investicije za prosječnu obiteljsku kuću u Bosni i Hercegovini očekuje se kroz 6 do 8 godina, nakon čega elektrana počinje svome vlasniku donositi dobit. Sva energije koju proizvede nakon što sama sebe otplati za kupca je ‘besplatna’. Ulaganje u solarnu elektranu zaštita je od mogućeg rasta cijena struje u budućnosti. Prosječna cijena električne energije na europskom tržištu u stalnom je porastu. Za očekivati je da će se ovaj trend nastaviti i utjecati na lančano poskupljenje većine proizvoda. Stoga ulaganje u solarnu elektranu postaje još atraktivnije, jer njime kućanstvo postaje neovisno i slobodno od promjena cijena na energetskom tržištu.
Nemoguće je tek tako odrediti točnu cijenu, jer trošak ugradnje kućne solarne elektrane ovisi o raznim čimbenicima – primjerice o lokaciji zgrade, kuće, izvođaču koji će vam postaviti solarne ćelije, površini koju želite prekriti solarnim ćelijama i još mnogo toga. Općenito, međutim, početni trošak kupnje i ugradnje domaće solarne elektrane prilično je visok (iako još uvijek znatno jeftiniji nego prije nekoliko godina). No, naravno, treba imati na umu da će se dugoročno trošak ugradnje u potpunosti nadoknaditi, pa ako je moguće, iskoristite priliku i nabavite kućnu solarnu elektranu.
Sastavni dijelovi solarnih elektrana posjeduju jamstveni rok i do 25 godina, no to ne znači da elektrana protekom navedenog razdoblja prestaje raditi i proizvoditi električnu energiju. Nakon zajamčenih 25 godina, ona će i dalje proizvoditi električnu energiju u nešto manjem obujmu dok njezin rok trajanja može biti i preko 30 godina.
Povrat investicije za prosječnu obiteljsku kuću u Bosni i Hercegovini očekuje se kroz 6 do 8 godina, nakon čega elektrana počinje svome vlasniku donositi dobit. Sva energije koju proizvede nakon što sama sebe otplati za kupca je ‘besplatna’, a ujedno i čista te ekološki prihvatljiva.
Ekološke prednosti solarne energije u odnosu na klasična fosilna goriva dobro su poznata svima, no često se pojavljuje pitanje vijeka trajanja solarne elektrane odnosno njenog odlaganja i reciklaže. Europska unija donijela je set pravila koja osiguravaju da se solarne panele kojima je prošao vijek trajanja zbrine u składu s ekološkim normama. Osim što takva pravila štite okoliš i prirodu od ilegalnog odlaganja otpadnog materijala, omogućuju i da se vrijedne sirovine koje se nalaze u odbačenim panelima recikliraju te iskoriste za izgradnju novih panela.
Danas je ugradnja solarne elektrane moguća za gotovo sve vrste krovišta i krovnih oblika. Za optimalnu funkcionalnost solarnih ćelija važniji su nagib krova i njegova orijentacija. No, također treba imati na umu da strana okrenuta prema solarnim panelima mora biti neometana – ako su prekriveni drvećem, drugim zgradama, brdima i slično, oni će naravno proizvoditi manje električne energije, što znači manje uštede za vas – pa je montaža vrlo važna temeljito promišljanje gdje bi se ploče uopće postavljale. Još je bolje ako ih možete postaviti na krov koji gleda na jug.
Kupcima je često izazov snaći se u velikoj količini različitih informacija o solarnim elektranama. Koju elektranu odabrati? Kako se elektrana postavlja? Koja je prava veličina za moje kućanstvo? Koliko uopće traje proces instaliranja solarne elektrane? Stoga smo napravili mali vodič kako bi Vam olakšali put do energetske neovisnosti.
Iako je količina dostupnih informacija velika, mi ćemo Vam reći na što trebate obratiti pozornost. Važno je misliti na povrat ulaganja: koliko će Vas koštati izgradnja solarne elektrane te koliko će ona električne energije proizvoditi, tj. koliko će Vam trebati da isplatite svoju investiciju. Tu je važno uračunati energetske potrebe Vašeg kućanstva.
Prilikom odabira proizvođača, pripazite na transparentnost informacija i korisničku uslugu. Što to znači za Vas?
Najjednostavnija, a ujedno i najsigurnija opcija je odabir partnera koji svojim kupcima nudi rješenje po modelu ‘ključ u ruke’. Mi za Vas prolazimo kroz proces instalacije solarne elektrane i detaljno ga nadgledamo te za Vas rješavamo svu papirologiju.
Nakon što potpišete ugovor i ovlaštenje kojim nam dajete punomoć za ishođenje dozvola možete se opustiti jer mi za Vas rješavamo taj dugotrajan i mukotrpan posao i sve je uključeno u unaprijed dogovorenu cijenu. Nema skrivenih troškova!
Ekološke i financijske prednosti ugradnje solarne elektrane dobro su poznate svima, no mnogi se pitaju imaju li oni mogućnost da ugrade takav sustav u vlastito kućanstvo.
Postoje dvije vrste solarnih elektrana, ovisno o tome jesu li, ili nisu, spojene na mrežni sustav. Za sad u Bosni i Hercegovini ne postoji mogućnost spajanja na mrežni sustav, te nadamo se u skorije vrijeme da će se i to rijesiti. U ovome članku ćemo govoriti o solarnoj elektrani spojenoj na mrežu, koje, za razliku od otočnih, ipak imaju određene uvjete koje je potrebno ispuniti prije nego li krene proces ugradnje.
Glavni uvjet za postavljanje solarne elektrane na krov jeste da kupac posjeduje nekretninu na kojoj želi ugraditi solarnu elektranu. Vlasnički papiri moraju biti uredni. Također, osoba treba imati čiste i uredne papire vezane uz vlasništvo nad brojilom. Ako se brojilo nalazi unutar kuće, tijekom procesa bit će ga potrebno izmjestiti izvan kuće – na fasadu ili na rub zemljišta. Ako zadovoljavate navedene uvjete i želite ugraditi solarnu elektranu, daljnji postupak ćemo u Vaše ime odraditi mi. Sve što vi trebate učiniti je pripremiti određene podatke kako bi cijeli postupak protekao glatko i bez zastoja. Štedite vrijeme, novac i živce – prepustite nam kompletan proces dokumentacije, papirologije i rješavanja birokratskih zapreka.
U nastavku donosimo pregled podataka koji su neophodni za izradu ponude za projekt:
• Godišnja potrošnja – VT, NT
• Orijentacija krova
• Lokacija građevine – adresa
• Tip krova – kosi ili ravni
• Vrsta krovnog pokrova – crijep, lim…
• Vrsta potkonstrukcije – drvo/beton/metal
• Broj faza priključka
• Fotografija objekta
Ugradnjom solarnih ćelija pod kutom od 30 do 35 stupnjeva osigurava se njihov optimalan rad. Mala odstupanja ne znače bitnu razliku, ali iskustvo je pokazalo da solarne ćelije proizvode najviše struje na ovoj padini. Ne brinite, ni oni s ravnim ili kosim krovom neće biti zakinuti za uštede u dobivanju struje. Na takvim se krovovima uspostavlja konstrukcija koja omogućuje ugradnju panela pod kutom, ali je istina da je zauzeta površina u takvom slučaju veća.